Većina građana BiH, preko 70 odsto, smatra da će politička kriza trajati sve do izbora 2014. godine, pokazala je anketa na portalu vijesti.ba. To jest, malo ko vjeruje da će doći do reorganizacije vlasti u zajedničkim institucijama ili na nivou Federacije. Anketa ko anketa, ljudi ne moraju biti iskreni u odgovorima, ali osjećaju, vide šta se dešava.
Nakon pokušaja SDA da se ubaci u "šestorku" umjesto SDP-a, što joj zasad nije uspjelo, a sve je manje šanse i će uspjeti, odgovor nije trebalo dugo čekati. On je stigao, naravno, kroz parlament u žestokom napadu SDA na set zakona, koji je nedavno usvojen u Predstavničkom domu, među kojima su i zakoni o JMBG i prebivalištu.
Iskorištena je sva medijska artiljerija koja im je na raspolaganju te su potegli svoj najjači adut - u čitavu priču uvukli su povratnička udruženja, koja javnost alarmiraju o navodnim štetnostima po bošnjački nacionalni interes.
Kako su glasali protiv u Predstavničkom domu, vjerovatno će glasati protiv i u Domu naroda, te potegnuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa, što čitavu stvar može usporiti za dodatnih nekoliko mjeseci dok zakoni ne stupe na snagu. (Vjerovatno, jer je odluka na sjednici trebalo da bude donesena u utorak, nakon objavljivanja kolumne).
Prije same sjednice Doma naroda članovi Asocijacije mladih SDA okupili su se na protestima ispred zgrade parlamenta kako bi izrazili nezadovoljstvo i protivljenje odredbama zakona, optužujući SDP i SBB za nacionalnu veleizdaju jer, po njihovom mišljenju, u Republici Srpskoj više neće biti moguće da na izborima bude izabran Bošnjak za, na primjer, načelnika opštine jer neće imati dovoljno prijavljenih birača.
U stvari, čitava kvaka i jeste u tome da se zakonom reguliše način prijave i odjave boravišta tako da će manje ljudi, pogotovo povratnika, biti zloupotrebljavano za fiktivno prijavljivanje prije izbora.
Na filozofiji fiktivnog prijavljivanja izrasla je i strategija takozvane koalicije udruženja "1. mart", koju predvodi bivši ezdepeovac Emir Suljagić, u suštini nebitna osoba, koja se govorom mržnje prema Republici Srpskoj pokušava u javnosti nametnuti kao zaštitnik bošnjačkih povratničkih interesa. Lik kojem baš ne treba davati na značaju bez obzira na to šta pričao...
Ni SDP kao ni SBB nisu ostali dužni. SDP je optužio SDA da putem laži manipuliše emocijama povratnika, što je u suštini tačno, dok je SBB direktno, bez puno uvijanja, kako to inače radi, odgovorio Suljagiću i njegovoj koaliciji da predstavlja lopticu skočicu između SDA i SDP-a.
Ovo je samo najnoviji primjer koji dobro ilustruje zašto je BiH godinama u stvari loptica skočica, koja bez cilja i vidljivog razloga skakuće od Brisela do Istanbula, od Vašingtona do Zagreba, od Beograda do Banjaluke i na svakom tom putu dobije poseban politički spin.
U takvoj atmosferi potpunog političkog nerazumijevanja sasvim je logično da se ne može napraviti značajan iskorak prema evropskim integracijama. Niko od političke elite se time ne bavi jer su svakodnevno u gardu spremnom za razbijanje političkog protivnika. Sredstva se ne biraju, a najbolji način je pokušaj blokada u zajedničkim institucijama, što svjedoči i grčevit pokušaj SDA da spriječi usvajanje bilo kakvog zakona.
Zbog toga je ministrima inostranih poslova zemalja Evropske unije ostalo jedino da konstatuju da sve zemlje regije napreduju osim BiH. To otkrivanje tople vode jedino je što u ovom trenutku mogu i da urade, kao i da upute apel da se do kraja ljeta riješi pitanje "Sejdić i Finci" kako bi izbori 2014. godine bili održani po novim pravilima.
U suštini ministri EU ponovili su po ko zna koji put istu poruku. Štefan File, komesar za proširenje planira da sazove novi sastanak političkih lidera u Breselu, vjerovatno opet da potpišu nekakav dokument, obećanje, rokove koji ih neće ničim usloviti.
Teško je biti optimističan u situaciji kada je bitnija svaka politička tema za svađu nego za dogovor. Tačnije, ništa se značajnije vjerovatno neće ni dešavati do izbora 2014. godine, jer za to ne postoji nikakva volja, pozicije su zauzete i "artiljerija" je spremna za veoma dugačku predizbornu kampanju, koja može početi već nakon godišnjih odmora.
Nema komentara:
Objavi komentar