utorak, 6. kolovoza 2013.

Vučićeva Srbija

Uticajni svjetski mediji, poput "Njujork tajmsa" i "Independenta", raspisali su se ovih dana o Srbiji, sa fokusom na potpredsjednika srpske vlade i lidera naprednjaka Aleksandra Vučića.
Za najmoćnijeg političara Srbije priča ide u stilu da se radi o čovjeku kojeg na Zapadu vide kao nekog ko je spreman da prihvati rizik, kao glasnika umjerenosti i modernizacije, nekog ko Srbiju vraća u klub.
"Vučić će i dalje imati dominantni uticaj na politiku Vlade Srbije i nakon rekonstrukcije. Moderna srpska verzija lorda od Vorvika ponovo je trijumfovala", primjećuje "Independent".
Podsjećanja radi, lord od Vorvika bio je ključna politička figura na egleskom dvoru u drugoj polovini 15. vijeka, period poznat kao Ratovi ruža između porodica Jork i Lankaster.
Upravo je on prvo na prijesto doveo kralja Edvarda IV (Bijelu ružu) zbacivši njegovog strica Henrija VI (Crvenu ružu), da bi kasnije uradio obrnuto, jer nije uspijevao Edvarda u potpunosti da kontroliše. (Ovih dana produkcija "Starz" izbacila je odličan serijal "The white queen", zasnovan na ovim događajima.)
Što će reći da je glavna osobina lorda od Vorvika bila prevrtljivost i potpuna politička i ekonomska kontrola države postavljajući na vlast marionete. Paralela sa premijerom Ivicom Dačićem suviše je očigledna, po "Independentu".
Ipak, akcenat je stavljen na Vučićevu transformaciju od klasičnog radikalnog demagoga do demokrate, koja je kod građana Srbije prihvaćena kao istinska.
Danas Vučić uživa gotovo dvotrećinsku podršku javnosti, a i sam priznaje da ga to pomalo plaši, jer takvu podršku nije imao ni Slobodan Milošević početkom devedesetih godina prošlog vijeka.
Za razliku od srpskog vožda, koji je svoj narod uveo u krvavi ratni krug prije dvije decenije, Vučić propagira umjerenost i dogovor u regionu te bespoštednu borbu protiv korupcije, koja je ekonomski razorila Srbiju.
U nedavnom intervjuu sarajevskom "Avazu" osudio je i zločin u Srebrenici i izrazio spremnost da posjeti to mjesto, ali i bojazan da ta njegova posjeta ne bude pogrešno interpretirana kod Bošnjaka.
Dodatni kredibilitet i podršku Vućić je u javnosti dobio sklapajući veliki posao sa arapskom avio-kompanijom "Etihad", šaljući JAT u istoriju i formirajući nacionalnu kompaniju "Air Serbia".
Za razliku od "Independenta", "Njujork tajms" više je pažnje posvetio hapšenju najbogatijeg srpskog biznismena Miroslava Miškovića predstavljajući to kao dio borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, što je, po njihovom mišljenju, težnjama zemlje da se priključi Evropskoj uniji i da skine sa sebe oznaku zemlje bezakonja, kao nasljeđe balkanskih ratova.
Za nju je zaslužan upravo Vučić, koji je javno poručivao da niko nije jači od Srbije, pa ni Mišković.
"Njegovo bogatstvo je napravljeno na leđima srpskog naroda, koji je patio kroz razorne sankcije i hiperinflaciju, dok je on zarađivao na njihovoj bijedi", zaključuje "Njujork tajms".
Po svjetskim medijima, Srbija danas nema nekog velikog izbora ili Evropska unija ili dalje propadanje. Tačnije, nastavljanje tragičnosti koja ju je kroz istoriju pratila. A njene posljedice su velike, ogromne. Srbija je posljednjih decenija u neprekidnoj krizi, političkoj, ekonomskoj, ratnoj, jednom riječju, civilizacijskoj.
Gotovo svi segmenti života svedeni su na minimum, društvo godinama tapka u mjestu, dok sve druge zemlje, izuzev BiH, idu naprijed, kreću se u pravcu Brisela, jer je to danas jednostavno jedini mogući put. Vučić je, sa svim svojim manama, prihvatljiv Zapadu prvenstveno jer je bio spreman i imao političke hrabrosti da sjedne s Albancima, de fakto prizna Kosovo kao nezavisnu državu, i tako otvori pregovore sa Evropskom unijom.
Stvari su tako pokrenute s mrtve tačke, na kojoj se Srbija godinama nalazila. A sad, gdje će Vučić izgurati sa svojom Srbijom, niko sa sigurnošću ne može predvidjeti.

Nema komentara:

Objavi komentar